lorem

Az itthoni LoL meghatározó alakja – exkluzív interjú AK-val

Kép forrása: AK

Streamelésről, a LoL-ról és egyéb témákról beszéltünk AK-val.

A LoL kis hazánkban is elképesztő népszerűségnek örvend, ugyanúgy, ahogy a világ bármely pontján. Az itthoni egyik „legrégebbi motoros” AK, azaz Kiss Ádám, aki már 10 éve közvetíti játékos estéit a közönségének, ami az egy évtized alatt hatalmassá nőtte ki magát. Többek között a streamer szakma előnyeiről, hátrányairól, az ő közvetítői gyökereiről és a LoL-esporthoz való viszonyáról beszélgettünk.

 

-Mikor jött veled szembe először az esport és az élő közvetítések, streamek világa? 

AK: Hú, hát ez nem ma volt, vén róka vagyok már. 2011 környékén jöhetett velem szembe először LoL Season 2. Ekkor kezdtünk el a haverokkal csak úgy funból játszani. Akkor még játékról játékra haladtunk, de ez volt az, amikor először találkoztunk a LoL-lal, ekkor élte a mainstreambe berobbanó fázisát és így kerültünk be mi is. Itt még nem is tudtam, hogy ennek van ‘komolyan vett része’, azaz különböző versenyek. Redditen talán ekkor jött szembe először egy LCS (League Championship Series), amiből hatalmas dráma volt, talán csalásról is szóltak a hírek. Ott jöttem rá, hogy ez ennyire felkapott, meg ilyen versenyek vannak? Mondjuk akkor még nem is így játszottunk, max 2-3 meccset mentünk, de akkor tudtam meg, hogy ez mekkora fun.

 

-És hogy indult el a te streamer karriered? 

AK: Ez is érdekes sztori, mert én eleinte csak YouTube-videókat csináltam. Annak is már jó ideje… atya ég, már 10 éve. 2014-ben csináltam meg az első videót, mert akkor rengeteget játszottam vele. Hazajöttem az egyetemről és délután 3-tól éjfélig Solo Q-ztam. Európában csak egy szerver volt, ahol elértem a Diamond 1-et, ami akkor még nagyon nagy dolog volt. Statisztikailag ez ekkor körülbelül 0,1% volt, és akkor jöttem rá, hogy ez egy elég nagy rés, hogy senki semmilyen tartalmat nem csinált a LoL-ról. Legalábbis nem tudatosan, csak 2 órányi anyagot kidobtak mindenféle koncepció nélkül. Aztán amikor még WoW-oztam, akkor aktívan követtem egy Swifty nevű tagot, aki olyan videókat csinált, amik a kezdetekben az én tartalmaimat is inspirálták. Ekkor kezdtek el Magyarországon nézni, valószínűleg azért is, mert jókor voltam jó helyen, tehát nagy szerencsém is volt, mert olyan játékba öltem az időmet, ami éppen berobbant itthon. Ezt követően jöttem rá, hogy ezt lehet élőben is csinálni akár. Ekkor még a streamelés sem forrott ki annyira itthon, talán ekkor volt a váltás a Justin.tv-ről Twitch-re. Azt hiszem ekkor még kb. egy olyan ember volt, aki streamelt Magyarországon és nézték is.

 

-Hogy fogadta a családod és a barátaid a streamerkedést? 

AK: Általában amikor elkezdi ezt az ember, akkor egy 1,5-2 év kell, mire ebből bármennyi pénzt lát. Az én szerencsém az volt, hogy pont amikor elkezdtem, még egyetemista voltam, tehát nagyon nem is tudtam mást kezdeni magammal a tanulás mellett. Most 30 éves vagyok, eddig valódi munkahelyen összesen 1 hónapot dolgoztam, azt is a szakmai gyakorlat miatt. Pont úgy alakult, hogy amikor először lehetett subolni Twitchen, akkor körülbelül egy olyan 200-220 ezer forintot tudtam keresni ezzel. Úgy voltam vele, hogy ez így 2016-ban nem rossz, ez kb. egy minimálbér, ennyit keresnék máshol is. Nem volt ezért olyan áldozat, amit meg kellett volna ejtenem, én egyből a jóba cseppentem. Éppen ezért nem féltettek a szüleim és a barátaim sem, mert mire odajutottam, hogy el kellene helyezkednem a munka világában, addigra ezzel már kerestem annyi pénzt, mint egy kezdő pozícióban. Édesanyám csak annyit mondott, hogy ez szuper, mert mindig ez volt a szenvedélyem, és az a lehető legjobb dolog, ha a szenvedélyünkkel vagy a hobbinkkal tudunk foglalkozni. Mindig mellettem állt és támogatott benne. Senkitől semmi negatívat nem kaptam, ami meglepő lehet. Aztán jöttek az olyan videók, amikor már leborotváltuk a hajamat is, meg ami már kezdett átlépni egy határt.

 

-Az ikonikus Twitch pillanatok…

AK: Igen, igen. Ez már olyan volt, ami már nemcsak a LoL-ról, meg nemcsak a játékról szólt már. Előtte nyilván csak a szubkultúra ismert, de ekkor kezdtek a barátaim is utánanézni és rájönni, hogy ebből is lehet pénzt keresni. Utána el is küldtek melegebb éghajlatra… Amikor még LoL-oztam, nem tudták, hogy ebből élek. Ezeket a videókat látva jöttek rá, hogy én ezzel foglalkozom.

 

-Te hogyan reagálsz arra, ha felismernek az utcán vagy bárhol? 

AK: Szerintem én még abba a kategóriába tartozom, ahol ez nem zavaró. Egyedül talán, amikor elmegyek bulizni, akkor észreveszem, hogy ki az, aki felismer és ez egy kicsit fura. Nem bánt, csak nem tudom úgy elengedni magam, nem merek úgy bulizni, mint ahogy szeretnék, mert rosszul sülhet el, ha nem jó állapotban látnak azok, akik ismernek. Ezen kívül én nagyon szeretem ezt az egészet. Ha a párommal megyek bárhova ott is nagyon kultúráltan szokták megoldani ezt. Éppen nemrég voltunk egy bortúrán, ahol a sommeliertől kérdeztem épp valamit. Ő pedig mondta, hogy ez pont olyan, mint amikor valaki Challenger, meg van aki Diamond. Te nem tudod, hogy milyen az utóbbi. Akkor nagyon meglepődtünk, hogy egy ötcsillagos hotel borospincéjében valaki, akiről nem gondolnánk, hogy elmerül a gaming világában, bedobott egy ilyet. Összességében nagyon jól kezeli mindenki és semmilyen negatív élményem nem volt még. Én nagyon élvezem.

 

-Ha már itt tartunk, szerinted mik az előnyei és mik a hátrányai a streamer ‘szakmának’? 

AK: Ez egy érdekes kérdés, szerintem az előnye pont ugyanaz, mint ami a hátránya, hogy magadnak osztod be az idődet. Ezt csak az tudja igazán, hogy hátrány, aki átéli. Én személy szerint olyan vagyok, hogy nincs pontos határidő vagy kötelező program, akkor könnyen ellustulok és nagyon kényelmes is, pont emiatt ilyen veszélyes. A barátaimnál azt veszem észre, hogy nincs túl sok szabadidejük, ez nálam nem áll fenn szerencsére.

 

-Van olyan, amit egyébként még a követőid sem tudnak rólad? 

AK: Nem nagyon, általában mindent megosztok a nézőkkel. Sokat táncolok, nagyon szeretek táncolni, amit talán kevesebben tudnak, de általában ezeket is el szoktam mesélni a közvetítések során. Nem marad nagyjából semmi titokban, nem szoktam ilyet csinálni.

 

-Te hogy látod a platformokat? Rengeteg olyan oldal van, ahol lehet manapság streamelni, de te mit gondolsz ezek helyzetéről? 

AK: A Twitch az nagy úr. Akármilyen versenytársa jön, rendre elhasal mindegyik. Elég megnézni a Mixert, ahol hatalmas együttműködéseket kötöttek, annak idején még Ninja-t is leigazolták, és semmi nem lett belőle. Nekem is volt jó pár próbálkozásom, de mindig a Twitch maradt meg, az a mainstream. Ha valakinek beszélsz a streamelésről, akkor csak a Twitch jut eszébe. Sajnos itt viszont vannak furcsaságok, support is érdekes, a szabályok sincsenek egyértelműen leírva sehol. Ennek ellenére is első helyen fog állni mindig. Nekem is van Kick oldalam, ahol szoktam streamelni, de nem ér a Twitch közelébe sem szerintem.

 

-Mennyire érdekel téged a LoL-esport világ? Van időd követni? 

AK: Régebben jellemző volt, most már kevésbé. Még talán a Season 3 idején merültem el benne komolyabban, ez körülbelül 2013-ban lehetett. Akkor tudtam a csapatokat, akkor tudtam ki játszik, mikor játszik és nagyon megfogott. Talán Vizicsacsi is akkor robbant be, akkor néztem kb. minden meccset élőben. Az okát nem tudom miért, de 2020 óta sajnos rohamosan csökkent az érdeklődés az én részemről. Ma valószínűleg már 3 csapatot nem tudnék mondani, akik aktívan ott vannak a LoL-esportban.

 

-Te mennyire gondolod az esportot sportnak? Sok olyan vélemény van, hogy teljesen komolytalan az esport és nem is lehet egy lapon említeni a többi sporttal.

AK: Ezt szerintem főleg azok mondják, akik egy percet nem láttak még ebből és a hátterét sem ismerik. 1-1 perc alapján próbálnak véleményt alkotni, ami nehéz. Magyarországon talán hatványozottan sok ember gondolkodik úgy, hogy csak a fizikai munka az értékelhető munka, de ez talán az utóbbi években csillapodott és rengeteget formálódott. Mindig lesznek károgók, és ellenlábasok, akik szerint ez sose lesz munka, könnyű pénz, stb., de én sem véletlenül vagyok ott 10 éve már, ahol. Viszont mindenki maga alkosson véleményt. Nyilván nem ez fogja meghatározni ezt a szcénát, de mindenki azt gondol róla, amit akar. Elkerülhetetlen a negatív kritika.

 

-Az itthoni streamerek közül van olyan, akikkel aktívabban tartod a kapcsolatot? 

AK: Régen nagyon sok ilyen volt és sokkal aktívabb volt a szociális életem. Most már inkább a barátnőmmel vagyok és tervezzük a jövőnket, de korábban sokakkal bandáztunk. Volt például a magyar LoL TV, ami sajnos már nincsen, de az ottani kommentátor srácokkal nagyon jóban vagyunk. Rubenékkel, Surival, Nessajjal is nagyon jóba vagyok mind a mai napig.

 

-Mik a céljaid még a streameléssel? 

AK: Ez egy jó kérdés. Sose voltam ilyen célok embere, inkább az impulzusok vezéreltek. A streamelés szempontjából szerintem amit elgondoltam magamnak, azt már elértem. Nincs már olyan dolog, amit még szeretnék megcsinálni, és ne tettem volna már meg korábban. Gondolok itt tartalomra és eredményekre egyaránt. Most már inkább kikapcsolódásként szeretnék tekinteni erre az egészre, nem akarok ebből ‘munkát’ csinálni, mert attól görcsös leszek. A legfontosabb célom most a jövőre talán az, hogy minden nap, amikor nekivágok, élvezzem.

 

Próbáld ki nálunk a sportfodasást! (x)