
Nemrégiben egy Twitch streamer, QueenGloriaRP véletlenül felfedte a nézőszám-hamisító eszközét élő adás közben. Az eset után azonnal újraindította a közvetítést, és megpróbálta menteni a helyzetet azzal, hogy az egészet egy OBS-frissítésre fogta. Ez az egyik ritka, kézzelfogható példa arra, hogy a streamerek – nemcsak Twitch-en, hanem más platformokon is – hogyan használják ezeket az eszközöket, hogy népszerűbbnek tűnjenek, mint amilyenek valójában.
A csalás leleplezése
Az esetet rögzítették és gyorsan elterjedt a közösségi médiában. A videóban látható volt, ahogy QueenGloriaRP elindította a streamjét, de közben villanásnyi időre megjelent egy nézőszám-hamisító panel. A felvétel hatalmas felháborodást váltott ki, és sokan kritizálták a kisebb streamert a platform kijátszásáért.
QueenGloriaRP-nek mindössze 3600 követője volt, amikor Twitch néhány órával az eset után letiltotta a fiókját.
So if this random Twitch streamer is viewbotting just 20 viewers… how many streamers are doing this? pic.twitter.com/SxBZX9TmRF
— Jake Lucky ➡️GDC (@JakeSucky) March 19, 2025
Jake Lucky, a Gaming World Media újságírója szintén megosztotta aggodalmát a közösségi médiában, valamint közzétette a botrányos klipet. Ő így fogalmazott:
„Ha egy kisebb streamer csak 20 nézőt hamisít… akkor vajon hány streamer csinálja ezt?”
A hamis nézőszámok problémája
Ez az eset ismét ráirányította a figyelmet arra, hogy mennyire elterjedt lehet a nézőszám-hamisítás. Sok kisebb streamer gyakran magát okolja azért, mert nem ér el annyi nézőt, mint mások. De vajon hányszor állnak ezek mögött az eltérések mögött hamisított számok? QueenGloriaRP hibájából jól látszik, milyen egyszerű mesterségesen növelni az élő közvetítés nézőszámát – ő mindössze 20 hamis nézőt adott hozzá.
De mi van azokkal a nagyobb streamerekkel, akiknek tízezres nézőszámaik vannak? Vajon mekkora részük valós?
Fizetett csalás
A felfedett panel azt is megmutatta, hogy ezekért a hamis nézőkért fizetni kell. Úgy tűnik, egy token-alapú rendszert használnak: minél több nézőt szeretne valaki hozzáadni, annál több kreditet kell vásárolnia (például 10 kredit egy nézőért óránként). Ha nem lenne elég rossz maga a csalás ténye, az érte való fizetés még tovább súlyosbítja a helyzetet.
Ez azonban csak látszólagos növekedést eredményez – hosszú távon semmilyen előnyt nem hoz.
Az eset ismét rávilágított arra, hogy mennyire torz képet adhatnak ezek az eszközök a streaming világában. Vajon hányan használják ezeket titokban?